مزایای مجازی سازی
استفاده بهینه از منابع سخت افزاری

مجازی سازی با کاهش نیاز ما به سخت افزار و تجهیزات فیزیکی هزینه های ما را کاهش می دهد .ماشین های مجازی به صورت بهینه از منابع سخت افزار استفاده می کنند که کاهش مصرف برق و هزینه های نگهداری را در پی خواهد داشت .شما می توانید با صرف زمان اندکی حافظه ، فضا و پردازشگر مورد نیاز را در اختیار سیستم عامل قرار دهید و دیگر نیازی به تهیه مجدد سخت افزار نیست .
روند سریع کار

برای راه اندازی سرویس مورد نظر شما مدت زمان کوتاهی رو صرف ساختن ماشین مجازی مورد نظر می کنید و دیگر تیازی نیست درگیر پروسه طولانی سفارش و تهیه سخت افزار مورد نظر ، قرار دادن آن در رک ، کابل کشی و ... شوید و می توانید با استفاده از الگوهای از قبل آماده شده سیستم عامل مورد تظر فقط در چند ثانیه سرویس خود را راه اندازی کنید .
فضای اتاق سرور

فرض کنید که شما دو عدد رک با 30 سرور و 4 سوییج فیزیکی دارید ، با استفاده از مجازی سازی سرور ها این فضا به نصف کاهش پیدا می کند و شما با دو عدد سرویس فیزیکی و یک سوییچ می توانید همین کار را انجام دهید به علاوه اینکه از قابلیت هایی مانند HA ، FT و DRS بهره مند شوید .امکان جداسازی سرورها

اگر چند سرویس را روی یک سرور فیزیکی راه اندازی کنید احتمال کرش کردن و اختلال در آنها بسیار بالا می رود ، اگر از مجازی سازی استفاده کنید می توان بدون تداخل برنامه ها با یکدیگر به کابران خود سرویس دهید .

صرفه جویی در انرژی

شما می توانید با استفاده از ماشین های مجازی تعداد سرور های فیزیکی خود را کاهش دهید و این بدین معناست که هزینه کمتری صرف روشن نگه داشتن و خنک کردن آنها صرف می شود که این رقم در بلند مدت می تواند چشم گیر باشد .


بالا بردن تحمل خرابی

استفاده از تکنولوژی مجازی سازی استفاده از امکانات پیشرفته ای را برای ما فراهم می کند که به صروت فیزیکی وجود ندارند و مدیران شبکه می توانند با استفاده از این قابلیت ها آپ تایم شبکه خود را بالا ببرند و سرویس های ارائه شده همیشه در درسترس باشند . قابلیت های مانند : Distributed Resource Scheduler ، Fault Tolerance ، High Availability ، Storage Migration .

بازگردانی سریع اطلاعات

یکی دیگر از قابلیت های مجازی سازی که به صورت فیزیکی ممکن نیست استفاده از SnapShot است ، شما با استفاده از آن می توانید اگر مشکلی در سرویس ، دیتابیس و یا برنامه تان پیش آمد به راحتی آن را به حالت قبل بر گردانید .